13 Haziran

Yunanistan Golden Visa 2024

Yunanistan Golden Visa 2024


        Uzun yıllardır Yunanistan oturma ve çalışma izinleri ile ilgili çalışmalar yürütmekteyiz. Yunanistan Selanik Kalamaria bölgesinde, gayrimenkul satın alma yoluyla oturma izni programına ihtiyaç duyan müşterilerimize yardımcı olmaktayız.

           Avrupa birliği tarihinin gelmiş geçmiş en kapsamlı oturma izni, Yunanistan Altın vize programıdır.


-        Hak sahibi,

-        Hak sahibinin eşi,

-        Hak sahibinin anne ve babası,

-        Hak sahibinin eşinin anne ve babası

-        Bununla birlikte *21 yaşına kadar tüm çocuklar bu program kapsamında 27 Avrupa birliği üyesi ülkede geçerli oturma izni programına dâhil olabiliyor.

           31 Ağustos tarihine kadar bu programa 250.000 Euro’luk gayrimenkul yatırımı ile katılım sağlanabilmektedir.

·      Yaz döneminde oluşumuz ve satın alma öncesi yapılması gereken prosedürler de göz önüne alındığında, bu sürenin oldukça kısa olduğu ve ne kadar erken başvuru sağlanırsa, o kadar doğru ve güvenli yatırımın yapılabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

31 Ağustos’tan sonra program oldukça zorlaşıyor. 31 Ağustostan sonra yürürlülüğe girecek değişiklikler,

-        Gayrimenkulün 800.000 Euro olması,

-        Tek bir gayrimenkul ile 800.000 Euro yatırımın sağlanması,

-        Gayrimenkulün minimum 121 metre² olmasıdır.

Yunanistan, Avrupa Birliği içinde ekonomisi gelişmekte olan ülkelerin başında gelmektedir. Dolayısıyla doğru gayrimenkul yatırımı, oldukça karlı ve güvenli bir liman oluşturmaktadır.

 Selanik Kalamaria bölgesine yoğunlaşmamızın sebeplerini kısaca özetlemek gerekirse,

-        İlk olarak bölgenin henüz metro hattı açılmamıştır. ( 8 ay içinde açılması planlanmaktadır) Metro hattı açıldıktan sonra Selanik’in turistik meydanı olan Aristoteles meydanına üç durak metro seyahati ile ulaşmak mümkün olacaktır. Metro açıldıktan sonra da şu anda satın almış olduğunuz gayrimenkulün prim yapması kaçınılmazdır.

-        Selanik’te 100.000’in üzerinde öğrenci popülasyonu olması,

-        Kalamaria bölgesinin hâlihazırda Yerel Yunanlıların yaşadığı bir bölge olması,

-        Bölgede bulunan yat limanları, restoranlar ve sosyal imkanlar,

-        Türkiyeden araba ile yaklaşık 5 saatte, günde 2 sefer uçuş ile 45 dakikada ulaşma imkanı,

-        Tatil beldelerine ve Uluslararası Selanik Havalimanına sadece 10 dakikalık mesafede bulunması bunlardan sadece birkaçıdır.

Dolayısıyla 250.000 Euro yatırım ile satın alınan gayrimenkul size hem Euro kira getirisi sağlayan bir yatırım olacak, hem de neredeyse prim yapmasına kesin gözüyle bakılan bir bölgede yatırım yapmış olacaksınız.

Selanik bölgesi, Orta Avrupa’nın ve Doğu Avrupa’nın en büyük kongre merkezidir.  Yılda 100 günün üzerinde kongre, konser ve seminer düzenlemekte, çok uluslu büyük şirketlerin toplantı merkezi olarak görülmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, ‘Dünyanın en uzun kumsalı’ olan Halkidiki bölgesine arabayla yarım saat mesafededir.

Konum itibarıyla Selanik / Kalamaria bölgesi Avrupa’da turistlerin uçakla ulaşabileceği bir mesafede bulunmaktadır. Yeni genişletilmiş Selanik Uluslararası Havalimanına Avrupa’nın ve Dünyanın birçok yerinden sürekli uçuşlar gerçekleşmekte, bu da şehirde kısıtlı olan konaklama imkânlarını oldukça kıymetli bir boyuta taşımaktadır.

Selanik Kalamaria bölgesi:

-Bulgaristan,

-K.Makedonya,

- Arnavutluk,

-Romanya,

-Sırbistan gibi ülkelerden de araba ile rahatlıkla ulaşılabilir bir mesafede olduğu için Balkan coğrafyasının da yaz kış ilgi gösterdiği bir losyondadır.  

- Tabii ki gayrimenkulü seçmek doğru yatırım için en önemli kısım. Biz yaklaşık 15 yıllık tecrübemizle, size doğru gayrimenkulün seçilmesi noktasında hizmet veriyoruz, devamında tüm satın alma süreçlerini Yunanistan’da bulunan çözüm ortaklarımızla takip ediyoruz. Oturma kartlarınızı teslim aldığınızda sürecimizi tamamlıyoruz.

Dilerseniz devamını da gayrimenkulün kiralama işlemleri, gerekiyorsa tadilat, muhasebe işlemleri ile ilgili de devamlılık hizmetleri veriyoruz.

Birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımız Yunanistan’ın Golden vize programı konusunda uzman ve deneyimli ofislerindendir.

Türkiye’den düzenlenen vekaletname ile tüm süreçlerinizi, oturma kartlarınız çıkana kadar tamamlayabiliyoruz. Süre oldukça kısaldı. Doğru yeri bulmak oldukça zorlaştı, amacımız mümkün olduğu kadar kişiye yardımcı olup Avrupa’da tüm ailesine yaşam ve serbest dolaşım hakkı elde etmelerine vesile olmaktır.


Mutlu, güneşli ve güzel bir gün dileriz.

Av. Denizcan Demirkılıç

denizcan@demirkilichukuk.com