10 Eylül

Demirkılıç Hukuk Basından Özürlü denildi, ödeme yapılmadı

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/ozurlu-denildi-odeme-yapilmadi-39209616

SPASTİK özürlü kızı Sibel Tanır’ın hastane masraflarını ödemediğini öne süren Hüsnü Tanır, Yapı Kredi Yaşam Sigortası aleyhine 10 milyar liralık manevi tazminat davası açtı. Yaşam sigortası için gerekli tüm ödemeleri yapmasına rağmen davalı şirketin kendisi ve 23 yaşındaki kızıyla hiç ilgilenmediğini belirten Hüsnü Tanır ‘‘Kızım spastik olmasına rağmen nefes darlığından hayatını kaybetti. Fakat sigorta şirketi özüründen dolayı ölmüş gibi muamele yaparak masraflarımızı karşılamadı’’ dedi.

İstanbul 7’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne avukatı Haluk Demirkılıç aracılığıyla başvuran Hüsnü Tanır, ‘‘Şirket çocuğumun spastik olduğunu belirterek hastane masraflarını karşılamadı. Fakat kızım herkesin başına gelebilecek bir olaydan hayatını kaybetti. Şirket, özürlü diye masrafları karşılamıyorsa neden spastik özürlü birini sigorta ediyor. Kendimi eşimi ve iki çocuğumu 1999'da sigortalı yaptım. Ben kızımı kaybettim. Keşke sigorta şirketi, bizimle biraz olsun ilgilenseydi. Sigorta yapılırken bütün iyi niyetimi kullandım. Çocuklarımın hastalıklarını teker teker söyledim. Şirketse sorun yokmuş gibi sigorta yaptı. Şimdi ise çocuğumun özründen dolayı öldüğünü söyleyerek ödeme yapmıyorlar’’ dedi.

Kızının ölümünün özüründen dolayı olmadığını belirten anne Ayhan Tanır, ise ‘‘Şirket kızımın normal yollardan beslenmediğini söylüyor. Ben çocuğumu 23 yıl kaşıkla besledim. Şirketin belirttiği gibi kızım özürlüydü ancak özüründen dolayı ölmedi. Sibel oturuyor, yemek yiyor, müzik dinliyordu bir gün yemekte boğazına birşey kaçtı. Özel Göztepe Hastanesi’ne kaldırdık. Doktorlar nefes darlığından dolayı yoğun bakıma aldılar. Kızım 25 gün yoğun bakımda kaldı’’ diye konuştu. Şirkete resmi kanallardan ihtarname çektiğini belirten Tanır, ‘‘Şirketin muhatapları çok kötü. Olayı araştırmadan ‘özürlü’ diyerek ilgilenmiyor. Hastane masraflarını ben karşıladım. Ekonomik olarak çok zorluk çektim. Şirketten bir telefon bekledim. Açın bir özür dileyin. O da yok’’ dedi. Avukat Haluk Demirkılıç da müvekkilinin çok zorluk çektiğini söyleyerek, mahkemeden 5 milyar lira tutan hastane masrafı ile 5 milyar lira da manevi tazminat talebinde bulundu.