3 Temmuz

B Planı Bulgaristan’da Daimi Oturum ve Vatandaşlık Hakkı

B Planı Bulgaristan’da Daimi Oturum ve Vatandaşlık Hakkı

 

Bulgaristan, Balkanlar olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Ülkenin batısında Sırbistan ve Makedonya, doğu bölgesinde ise Karadeniz, Kuzey bölgesinde ise Romanya, ve güneyinde Yunanistan,  yer almaktadır. Bulgaristan'ın 2007 yılında AB'ye üye olmuştur.

Henley Pasaport Endeksi verileri incelendiğinde, Bulgaristan pasaportunun dünyanın en güçlü 18. Pasaportu olduğu görülmektedir. Bu oran dünyada Bulgaristan Pasaportunun ayrıcalıklı bir seyahat belgesi olduğunu kanıtlamaktadır.

Bulgaristan Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı sizin ve aileniz için 28 Avrupa Birliği üye ülkesinde yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Bulgaristan Ulusal Yasasına göre, standart başvuru yöntemi ile minimum 512.000 € “Bulgaristan Devlet Bonusu” satın alınması karşılığında 5. yılın sonunda Bulgaristan yani Avrupa Birliği pasaportu sahibi olabiliyorsunuz. Bu ilk seçeneğiniz.

Eğer yatırımınızı 512.000 Euro x 2 : 1.024.000 Euro olarak gerçekleştirirseniz, ilk seferde 5 yıllık daimi ikamet kartına hak kazanıyorsunuz. Yatımınızın 2.yılında ise Bulgaristan Vatandaşlığına başvuru hakkı kazanıyorsunuz.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde çeşitli vatandaşlık başvuru programları mevcuttur. Fakat bu programların birçoğunda yapmış olduğunuz yatırımı geri alamamaktasınız. Dolayısıyla yatırım tutarınız genelde ilgili devletlere hibe edilmek zorundadır. Fakat Bulgaristan Devleti Yatırımcı programı dâhilîde, yatırımınızı istediğiniz zaman geri çekip bonolarınızı paraya çevirebilirsiniz. Fakat ilgili yatırımızı 5 yıl muhafaza etmeniz halinde 5. yılın sonunda Bulgaristan Vatandaşlığı hakkına sahip olabilirsiniz.

Eğer programda 2 veya 5 yıl kalabilirseniz, dünyadaki 169'dan fazla ülkeye vizesiz erişimin yanı sıra, Avrupa'nın herhangi bir yerinde ikamet etme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte bu program ikamet süresine bakmaksızın sizlere vatandaşlığa başvuru hakkı tanımaktadır.

 Bulgaristan çifte vatandaşlığı kabul etmektedir.

Son olarak bu program dâhilinde vatandaşlığa başvuru yaptığınızda sizlerden dil bilme ve anayasa sınavında başarılı olma zorunlulukları da Bulgaristan Devleti tarafından talep edilmemektedir.

Ofisimiz Bulgaristan’da faaliyet gösteren uzman hukukçu kadrosu ile bu işlemleri takip etmektedir.

 

Av. Denizcan Demirkılıç

Demirkılıç Hukuk Ofisi

denizcan@demirkilichukuk.com